Преди да започнете монтажа на заключващия механизъм, определете от какъв материал е изработена входната конструкция. Въз основа на тази информация изберете желаната ключалка.
Какви са видовете входни конструкции въз основа на материала, от които са произведени:
- Алуминий. Често се използва в архитектурния дизайн, особено във високотехнологични и модерни сгради. Много собственици на жилища погрешно смятат, че платната, изработени от този материал, не са достатъчно здрави, така че няма да издържат дълго. Практиката доказва обратното. Очевидните предимства на алуминиевите входни блокове са с ниска цена и лекота. Броят на циклите в режим отваряне и затваряне е толкова добър, колкото стоманените остриета.
- Дървени. Те станаха широко разпространени, след това отстъпиха място на металните конструкции.
- Пластмаса. Различават се по разнообразие от форми и модели. Със спазването на технологията и използването на висококачествен профил, такива платна се характеризират с надеждност и дълъг експлоатационен живот. Често се комбинира с алуминиеви или метални вложки катодопълнителна здравина. Обикновено се използва за индивидуални цели и има специфично приложение.
- Метални. Най-надеждните досега, поради което са получили масово разпространение. Добре предпазват дома от влиянието на външни фактори и различни методи на хакване. Основата им е направена от профилни тръби, закрепени с ъгли, или стоманен огънат профил, върху който са окачени метални листове. Колкото по-дебели са те, толкова по-здрава е вратата. Кухините между плочите са запълнени с изолация, гума от пяна, минерална вата и други материали.
Как да поставите горна ключалка?
Първата стъпка е да маркирате крилото на вратата. Определете къде ще бъдат разположени отворите за ключалката, щифтовете и крепежните елементи. Не пропускайте важен нюанс: врезните брави обикновено се поставят под надземни устройства, така че да е удобно да се използва ключалката.
- Поставете фиксиращите щифтове.
- Първо маркирайте и след това пробийте дупка за ключалка от външната страна на вратата.
- Отвътре закрепете ключалката към щифтовете.
- Тествайте механизма за производителност. Ако няма проблеми, фиксирайте корпуса на ключалката на входния модул.
- Монтирайте облицовката от външната страна на вратата.
- От противоположната страна завийте наслагващия блок, за да държите напречните прътове. За да направите това, първо направете дупки в рамката и направете резба за завинтване на панела без проблеми.
Важно! Такива брави рядко се поставят на метални врати, защото са трудни за закрепване.
Как да поставите врезна брава?
- Правим маркировки на мястото, където ще поставим ключалката. Обикновено работата се извършва на височина 1-1,5 метра от долната граница на вратата.
- В края на вратата, използвайки ядро, начертаваме долната и горната граница на планираната вдлъбнатина. Пробиваме дупки по ръбовете с бормашина и използваме мелница, за да изберете излишния метал. Не забравяйте да завършите леко краищата с пила.
- Монтираме кутията в крилото на вратата и маркираме точките на закрепване на ключалката. Първо правим дупки, след това изрязваме конеца. За последното действие използвайте крана.
- От двете страни маркираме местата за изхода на отвора за ключ и дръжката на вратата. Пробиваме ги.
- Извършваме монтаж на брава в метална врата. Извършваме монтаж на дръжки и наслагвания. Поправяме всичко добре, но не го прищипваме, след което тестваме ключалката за производителност. Напречните греди трябва да се движат свободно.
- Маркираме изходната точка на напречните греди на рамката на вратата. Правим дупки за тях, монтираме ударника.
Спазване на правилата за безопасност
Преди да започнете работа, не забравяйте да прочетете внимателно инструкциите за безопасност. Това е особено необходимо, ако нямате опит със съответните инструменти.
- Когато работите с електрически уреди, бъдете изключително бдителни. Не забравяйте да носите специални предпазни ръкавици, за да се предпазите от токов удар.
- Внимавайте да докосвате електрически уреди (бормашини или шлайфмашини) с мокри ръце.
- Забранено е извършването на каквато и да е работа по монтажа на заключващия механизъм с помощта на дефектни инструменти. Внимателно проверете всички електрически уреди и едва след това продължете с изпълнението на необходимите действия.
- Когато работите с ъглошлайф, не забравяйте за предпазните очила. В противен случай горящи искри при рязане на метал могат да попаднат в очите ви.